Yamaç Paraşütü Hakkında

Dünyada ve Ülkemizde son yıllarda hızla gelişen bir spor haline gelmiştir. Özellikle kolaylık açısından taşınabilir ve kolay kurulumu sayesinde yüksek tepelerden uçuşlar yapılması sayesinde ülkemizde çok tercih edilmeye başlanmıştır. Yamaç Paraşütü sporunun bir çok dalı bulunmaktadır. İsterseniz deneyimli eğitmenler eşliğinde gökyüzünde kuşlar kadar özgür olabilir, isterseniz de kendiniz eğitim alarak uçuşlara başlayabilirsiniz. Merak ettiğiniz ve sık sorular bazı konuları sizler için sayfamızda belirttik. Yamaç Paraşütü Eğitimleri için Yamaç Paraşütü Okulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ypokulu.com

Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuşları Hakkında Merak Ettikleriniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

 UÇUŞ SÜRESİ NE KADAR?

Hava şartlarının durumuna göre yaklaşık uçuş süresi 25 dakika sürmektedir. 

 YEDEK PARAŞÜT VAR MI?

Yedek paraşüt tüm yamaç paraşütü ile uçan herkeste bulunması gereken bir malzemedir. İki kişilik uçuşlarda limitler içerisinde yedek paraşüt vardır. Yedek paraşüt terazi dediğimiz ortak noktada hem pilot hem yolcunun bağlantısının yapıldığı yerde bağlı şekilde durmaktadır. Pilot kontrolünde atılmaktadır.

 UÇMAK İÇİN KİLO VE BOY SINIRI VAR MIDIR?

Bir paraşütün taşıyabileceği ağırlık sınırlı olduğundan, pilotlarımız ve yolcularının ağırlığı, hava koşulları da göz önüne alınarak dikkatlice eşleştirilir. Maksimum ağırlık sınırı 105 kilogram olmakla birlikte, bu sınır yolcumuzun form düzeyine göre değişiklik arz edebilmektedir.  

 UÇMAK İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Her yaştan kişiler yamaç paraşütü tandem uçuşlarına katılabilir. Genel olarak 5 yaşından 90 yaşına kadar insanlar uçmaktadır.

 NASIL KIYAFET GİYMELİYİM?

Giymeniz gereken rahat bir kıyafet ve sağlam bir çift ayakkabıdır (spor ayakkabısı gibi).

 UÇUŞ İÇİN YANIMA NE ALMALIYIM?

Yaz aylarında uçuş süresince yanınızda güneş gözlüğünüzün bulunmasında fayda vardır. İlave olarak yanınıza su alabilirsiniz.

 UÇMAK İÇİN HERHANGİ BİR DENEYİME İHTİYAÇ OLACAK MI?

Uçmak için eğitim almanıza gerek yoktur. Uçuştan önce deneyimli pilotların sizlere vereceği brifing ile kalkışta ve inişte neler yapmanız gerektiğini sizlere anlatacaktır. Kalkış sırasında birlikte hareket ederek bir kaç adımda gökyüzü ile buluşacaksınız. Tüm kontrol pilotlarımız da sizler uçuşun keyfini çıkartın. 

 YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ SEZONU NE KADAR SÜRÜYOR?

Uçuş sezonu hava şartlarının durumuna göre oluşmaktadır. Kışında uçuşlarımız devam etmektedir. Fakat kar yağışı,yağmur ve sert rüzgarların etkisi ile uçuşlar yapılamamaktadır. Uçuş planı yapmadan önce hava durumunu teyit etmenizde fayda bulunmaktadır.

UÇUŞ SAATLERİ

ÖĞLEDEN ÖNCE

07:00
09:00
11:00

ÖĞLEDEN SONRA

14:00
16:00
18:00